Girls tracksters nearly win CVC meet; boys just out of second

Published:

FROM STAFF REPORTS

Aurora -- With two first-place efforts each in their pockets, the Greenmen girls track squad finished as runnerup -- only 7 points out of first -- and the boys took third place overall in last week's Chagrin Valley Conference Chagrin Division meet.

The girls finished second to Kenston, while the boys finished behind Kenston and only 3 points behind Chagrin Falls.

The teams now focus on the Division I district meet today (May 21) and May 23 at Austintown Fitch High School in the Youngstown area.

"We were extremely pleased with the way our athletes completed in the league meet," said coach John Kudley.

One individual claimed first place for the girls, as Deanna Calder won the 800 run in 2:26.98. The girls 4x800 relay team of Olivia and Samantha Grohe, Shelby Adler and Calder also placed first in 9:49.5, and ran their fastest time of the year (10 seconds better than previously).

"We look for the 4x800 to drop that time again this week," said Kudley.

For the boys, firsts were earned by the 4x200 relay of Romel Pollard, Ryan Devine, Yohann Samarasinghe and Brian Kingure (1:33.29) and the 4x400 relay of Devine, Justin Pavlick, Samarasinghe and Ben Lazor (3:31.57).

Other placings for the girls were:

Second -- Allison Hickey in the 400 (1:01.51); the 4x100 relay of Carmen Angus, Hickey, Karly Mitch and Rylee Armold (52.8); Kayla French in the long jump (16-1 3/4).

Third -- Olivia Grohe in the 1600 (5:28.8); Samantha Grohe in the 3200 (11:46.66); the 4x400 relay of Angus, Calder, Kendall Trudick and Hickey (4:16.86); Hickey in the long jump (16-1 3/4); Emily Keller and Maria Mims in the high jump (4-10).

Kudley said Olivia was just 7 seconds shy of the 1600 school record, while Samantha was 2 seconds from breaking the 3200 record. "Both have a solid chance of breaking them this week," he noted.

He added Hickey and French had personal bests in the long jump, and "French had an outstanding meet with personal bests also in the pole vault, 100 hurdles and 300 hurdles. She trains hard, competes hard and is totally dedicated to excelling in whatever she tries to do."

Fourth -- Adler in the 800 (2:29.07); 4x200 relay of Angus, Trudick, Joyelle Owens and Armold (1:51.61).

Fifth -- Angus in the 200 (28.25); French in the 100 hurdles (17.12).

Sixth -- French in the pole vault (8-6).

Seventh -- Erin Grohe in the 3200 (12:25.16).

Eighth -- French in the 300 hurdles (52.95); Hannah Browsky in the pole vault (8-0); Trudick in the 400 (1:04.28).

Kudley said the sprint relays ran their fastest times of the year, and adding "the girls distance runners continued to bring their times down."

Other placings for the boys were:

Second -- 4x100 relay of Pollard, Devine, Nick Settecase and Kingure (44.52); Brandon Zamary in the shotput (49-5 1/2); Dominic Roberto in the pole vault (11-0).

Fourth -- Devine in the 100 dash (11.68); Samarasinghe in the 200 (23.98); Pavlick in the 400 (52.26); Andrew Swan in the 3200 (10:16.02).

Third -- 4x800 relay of Kyle DelRosa, Pavlick, Lazor and Swan (8:32); Kingure in the pole vault (11-0).

Fifth -- Settecase in the 100 dash (11.89); Dan Sovich in the 300 hurdles (42.69).

Sixth -- Lazor in the 400 dash (52.96); DelRosa in the 800 (2:07.47); Tristan White in the 1600 (4:48.08).

Seventh -- Craig Conley in the high jump (5-8).

"The boys sprint relays were outstanding, and Kingure and Roerto both had personal bests in the pole vault," said Kudley. "Finishing just 3 points out of second place was another great showing.

"Division I track and field, especially in Northeast Ohio, is a challenging undertaking. Our athletes are ready and poised to continue giving their best efforts and improving. As a coaching staff, we're very proud of how our athletes have represented Aurora."

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.