In track, Aurora boys 3rd, girls 4th in own invitational

Published:

FROM STAFF REPORTS

Aurora -- On the strength of three first-place finishes, the Aurora boys track team finished third overall in the annual Aurora Invitational meet April 17. The girls placed fourth overall with one first-place finish.

Chagrin Falls won the boys division, while Streetsboro was second. In the girls division, Crestwood was the champion, with Ravenna and Streetsboro placing second and third, respectively.

"The team, coaches and athletic department got positive comments for not only the quality of teams that we've had in the invitational, but how well the meet is organized and run," said AHS head coach John Kudley.

"The meet consisted of a field of teams that were very competitive and balanced, with the exception of the Chagrin boys team which ran away with the championship."

Andrew Swan captured first place for the Greenmen boys in the 3200 run in 10:15. Also turning in first-place efforts were Brian Kingure in the pole vault (10-foot-6) and Brandon Zamary in the shotput (51-6 1/4).

"Swan continues to train hard, which has transferred over to his success on the track," said Kudley.

Kingure led the team in scoring and matched his season's best in the pole vault. "He is an extremely hard worker, has tremendous energy and is a team leader," said Kudley.

Zamary's shot effort was a season's best. "He was totally focused on his throws," said Kudley. "He threw over 53 feet twice, but fouled. He is another athlete who is totally focused in practice and in competition."

Earning second place for the boys was Justin Pavlick in the 400 dash (52.49) and the 4x400 relay team of Ryan Devine, Pavlick, Yohann Samarasinghe and Kingure (3:33.65).

Kudley praised Devine for "being a team leader by example and always giving 100 percent." He also said Pavlick turned in his fastest 400 time of the season and "is just beginning to realize his abilities. Combined with his enthusiasm and hard work, he will continue to be a major contributor to our success."

Kudley said Samarasinghe came off an injury and posted times that indicated his return to 100 percent should be shorter than the staff estimated, and said freshman Kyle DelRosa has worked his way into being an athlete the coaching staff has learned to rely on.

Other results for the boys were as follows:

Third place -- 4x100 relay of Chris Vanzo, Devine, Nick Settecase and Kingure (45.52); 4x200 relay of Joe Dinardo, Devine, Settecase and Craig Conley (1:35.07); Dan Sovich in the 300 hurdles (43.7); and 4x800 relay of Pavlick, Samarasinghe, DelRosa and Tristan White (8:40.26).

Fourth place -- DelRosa in the 800 (2:13.11); Conley in the high jump (5-6); and Kyle Brown in the pole vault (9-0).

Fifth place -- Xavier Medley in the discus (111-9).

Sixth place -- A.J. Suchovsky in the discus (110-11); and Devine in the 200 dash (24.25).

Meanwhile, Kayla French posted the AHS girls' only first-place in the pole vault (7-6), while the 4x800 relay team took second in 10:18.97). Its runners were Olivia and Samantha Grohe, Shelby Adler and Deanna Calder. The latter also was second in the 800 run in 2:30.91.

"French had an outstanding meet," said Kudley. "She has tremendous athleticism, which combined with her energy and competitiveness, makes her a team leader by example."

Calder joined French in scoring the most points for the girls. "She is one who sets an example by quietly training extremely hard in the off-season and in-season, and then competes extremely hard and unselfishly," said Kudley.

"Carmen Angus' schedule is grueling for any athlete, yet she never complains and is always up to the challenge of helping the team over individual recognition," said Kudley. "And the Grohe twins continue to show they will have great successes on the track.

"Not to be outdone, freshman Lexie Mehallis stepped up in the absence of Kendall Trudick, and despite tweaking her ankle in the long jump, Allison Hickey ran a spectacular leadoff leg in the 4x400 with a personal best split time."

Other results for the girls were as follows:

Third place -- Samantha Grohe in the 3200 (12:02.3); 4x100 relay of Angus, Hickey, Nina Vidmar and Rylee Armold (53.91); and Julia Petersen in the pole vault (7-0).

Fourth place -- 4x400 relay of Hickey, Angus, Mehallis and Calder (4:25.19); Emily Keller in the high jump (4-10); and Hickey in the long jump (14-6).

Fifth place -- French in the 100 hurdles (17.93).

Sixth place -- Michela Palma in the 3200 (12:25.57); French in the 300 hurdles (52.8); and Olivia Grohe in the 1600 (5:40.06).

A dual meet scheduled for April 15 against Perry was called off because of cold weather and snow.

The teams will compete in the Poland Seminary Invitational on April 26 and will host Orange in a dual meet April 29.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.