Aurora JAWs mat team having success in 2012-13 season; 9 are undefeated

Published:

FROM STAFF REPORTS

Aurora -- The Junior Aurora Wrestlers will head into the end-of-the-year tournaments with quite a head of steam.

"The locals have done extremely well, week in and week out, since the beginning of December," said coach Shawn McNamara.

As of Jan. 14, the following grapplers were undefeated in regular season matches:" Bo DiJulius, Nic Willingham, Shane Cheatham, Ben Rogge, A.J. Barner, Sam Devito, Carter Gerbrick, Will McGhee and Colin McNamara.

Other varsity wrestlers having success are Marcus and Armen Perez, Mason Meurer, Anthony Sagaris, Kyle Petersen, John Papesh, Brian Kennedy, Jeffrey Burger, Justin Lovell, Zach Flynn, Seth Stojetz and Dante Leone.

The varsity team was to conclude the regular season over the weekend with a dual meet against Kenston.

On Jan. 27, the locals will compete in the Ohio Youth Wrestling League's sectional tournament at Maple Heights, with the top four in each weight class advancing to the district.

JAWs all-stars have spent the year developing skills in weekly matches against Maple Heights, Garfield Heights, Nordonia, Twinsburg, Mayfield Heights, Cuyahoga Heights and Kenston.

On Jan. 18, they showcased their skills at the year-end all-star tournament at Mayfield High School.

Wrestlers who competed there were expected to be Everett Pennington, Ethan Samaniego, Austin Cook, Dominic Salupo, Ben Stockdale, Ryan Kerchenski, Nick Barker, Tommy Hach, Jack Zeid, Colin Hawley, Ryan Harman, Reese Sesny, Jimmy Angelo.

Austin Grossman, Robbie Sagaris, Justin Hartland, Logan Phillips, Cole and Rocco Courtad, Ryan Kotora, Greg Stuber, Jack Mehl, Spencer Baldwin, Dominque Chaney, Nick Pascal, Giovani Stanaro, Jack Tartaglio and Joey Fontana.

Recently, 15 JAWs matmen compete ion a qualifying tourney for the Ohio Athletic Committee's grade school state event.

JAWs will send seven wrestlers to the tourney, as Papesh pinned his way to the finals at 79,96671 pounds before losing, and McNamara competed kin a round robin at 130 and went 2-1 for second place.

Nic Willingham went 4-1 at 60 pounds to finish third, and Petersen went 3-1 at 65 to finish third, the same placing as

Barner at 86 and McGhee at 100.

Rogge went 2-2 to place fourth at 71. Cheatham, Kennedy and Gerbrick won matches, but came up short of qualifying. The Sagarises, Mehl, Burger and Stojetz also competed.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.